Komu zaleca się korzystanie z sauny?
Czy z sauny może korzystać każdy? Pytanie niby z pozoru proste, ale są pewne kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim uczęszczanie do sauny jest rekomendowane osobom zdrowym, głównie z tego powodu, że jest to zabieg bardziej profilaktyczny. Oczywiście nie oznacza to, że nie pomaga również osobom mającym jakieś problemy zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że przez niektóre schorzenia korzystanie z sauny mogłoby być niebezpieczne, ale dla większości ludzi taka forma relaksu ma dobroczynny wpływ na wiele układów w organizmie. Jest szczególnie polecana osobom chorującym na bóle reumatyczne, na nadciśnienie czy, co ciekawe, osobom będącym w depresji oraz anorektykom. Mimo tego każdy, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, może cieszyć się czasem spędzonym w saunie.
Czy Polacy chętnie korzystają z sauny?
Początki sauny, która wszyscy znają do dzisiaj, miały miejsce w Finlandii, z tego też powodu specyficzny rodzaj sauny nazywa się sauną fińską. Jest to też najbardziej popularny typ sauny, który jest znany nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Również w Polsce jest to jeden z chętnie wykorzystywanych sposób na poprawienie stanu zdrowia oraz samopoczucia. Najbardziej popularna wśród Polaków jest właśnie sauna fińska, inaczej zwana suchą. Co prawda sauna nie jest aż tak uczęszczanym miejscem jak w Finlandii czy krajach nadbałtyckich, jednak zainteresowanie jej właściwościami relaksującymi i zdrowotnymi ciągle rośnie. Na terenie całego kraju można znaleźć sporą ilość obiektów oferujących właśnie korzystanie z sauny.
Różnice między sauną fińską, a łaźnią rzymską
Istnieją różne rodzaje saun, a każda z nich jest rekomendowana dla innych osób. Najczęściej wybieranymi typami saun są parowa oraz sucha. W saunie suchej, inaczej zwanej fińską, temperatura potrafi osiągać wartość do 100 stopni Celsjusza, przy stosunkowo niewielkiej wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 5 do 10%. W odróżnieniu od sauny suchej w saunie parowej, zwaną także łaźnią rzymską, temperatura nie jest aż tak wysoka, bo osiąga ledwie wartość 50-60 stopni. Wilgotność w łaźni rzymskiej jest jednak znacząco wyższa, niż w saunie fińskiej, bo sięga nawet do 60%. Łaźnia rzymska jest szczególnie polecana dla osób zaczynających swoją przygodę z sauną, może być dodatkowo łączona z aromaterapią. Obydwa rodzaje saun poprawiają samopoczucie i mają właściwości prozdrowotne.