Ogniwa, panele, kolektory słoneczne - kilka informacji

nim możemy w prosty i niedrogi sposób pozyskać energię potrzebną do zapewnienia najbliższym ciepłej wody czy wydajnego systemu ogrzewania. Nic dziwnego, że coraz większa grupa osób interesuje się takimi rozwiązaniami, jak kolektor

Ogniwa, panele, kolektory słoneczne - kilka informacji Solarworld SW Plus 260W Poly

Ekologiczna energia

Coraz częściej dużą rolę w gospodarstwach domowych czy nawet w wielkich zakładach przemysłowych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii. To dzięki nim możemy w prosty i niedrogi sposób pozyskać energię potrzebną do zapewnienia najbliższym ciepłej wody czy wydajnego systemu ogrzewania. Nic dziwnego, że coraz większa grupa osób interesuje się takimi rozwiązaniami, jak kolektory słoneczne czy fotowoltaika. Panele umieszczane na dachach domów to świetny pomysł na poprawienie nie tylko swoich relacji z otaczającym nas światem, ale także na tanie korzystanie z energii, jaką emituje przyroda wokół nas. Ekologia zaczyna być coraz ważniejsza w dzisiejszym świecie i dlatego nowsze domy są już wyposażone w większości w takie rozwiązania.


Konwersja fotowoltaiczna

Ogniwo fotowoltaiczne to urządzenie służące do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów, o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Po raz pierwszy efekt fotowoltaiczny zaobserwował A.C. Becquerel w 1839 r. w obwodzie oświetlonych elektrod umieszczonych w elektrolicie, a obserwacji tego zjawiska na granicy dwóch ciał stałych dokonali 37 lat później W. Adams i R. Day.

Obecnie znanych jest wiele typów materiałów umożliwiających uzyskanie efektu fotowoltaicznego. W przemyśle najczęściej wykorzystywane są ogniwa zbudowane na bazie krzemu monokrystalicznego, ale produkuje się też ogniwa oparte na krzemie polikrystalicznym, krzemie amorficznym, polimerach, tellurku kadmu (CdTe), CIGS i wielu innych. Intensywny rozwój przemysłu fotowoltaicznego w ostatnich latach pociąga za sobą duże zainteresowanie badaniami nad wydajniejszymi i tańszymi ogniwami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Uzyskiwanie_energii_z_promieniowania_s.C5.82onecznego


Produkcja ekologicznego prądu we własnym domu

Panele fotowoltaiczne to druga, po kolektorach słonecznych, najczęściej wykorzystywana w domach rodzinnych instalacja związana z odnawialnymi źródłami energii. Chociaż ma ona o wiele bardziej skomplikowaną postać niż kolektory, to jednak wygląd zewnętrzny jest analogiczny do tego drugiego rozwiązania. Każde z nich najczęściej jest montowane na dachu i każde wykorzystuje energię pochodzącą z otaczającego nas świata. Dzięki montażowi obu tych instalacji właściciel może znacząco obniżyć comiesięczne rachunki. Co więcej, wykorzystując obie instalacje w naszym domu możemy produkować w pełni bezpieczny i ekologiczny prąd na własny użytek, a więc jesteśmy całkowicie uniezależnieni od dostawcy prądu.



© 2019 http://www.angielski.wlocl.pl/