O ogrodach i ogrodnikach

niu.Parki i przestrzeń zieleni miejskiej...Przestrzeń zielona w miastach jest coraz mniej bogata, wszelkie parki i skwery są robione na jedno kopyto. Przecież jest tyle możliwości zaaranżowania tej przestrzeni w atrakcyjny dla mie

O ogrodach i ogrodnikach W ogrodzie nie mogą być tylko kwiaty, czy drzewka owocowe, watro także mieć rośliny typu . Świetnie wypełnią miejsce w ogrodzie, mogą posłużyć za żywopłot i z reguły są łatwe w pielęgnowaniu.

Parki i przestrzeń zieleni miejskiej...

Przestrzeń zielona w miastach jest coraz mniej bogata, wszelkie parki i skwery są robione na jedno kopyto. Przecież jest tyle możliwości zaaranżowania tej przestrzeni w atrakcyjny dla mieszkańców sposób.

Mamy na przykład ogrody i parki w stylu angielskim, na pewno każdy kojarzy taki styl z brytyjskich filmów. Taki park z pewnością przyciągnąłby sporo ludzi chcących odpocząć od miejskiego zgiełku. Wykonanie go w Polsce nie jest niemożliwe, a koszty takiej inwestycji nie byłby większe od tego co z przestrzenią zieleni robi się teraz.


Jak dbać o tuje

Kupujemy drzewka ozdobne, jednak nie zawsze wiemy kiedy i jak je zasadzić. Często wybór pada na żywotnika, potocznie znanego jako tuja. Te rośliny są dość wytrzymałe i dobrze się adaptują, jednak pod jednym warunkiem: muszą być zdrowe. W marketach niestety drzewka są w złej kondycji i zamierają szybko po posadzeniu.

Co do stanowiska w którym posadzimy tuję to powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne, ale i osłonięte od wiatru. Ponieważ te rośliny nie lubią być wystawiane na duże nasilenie wiatru, szczególnie zimą. W kwestii pory sadzenia to tuje można sadzić od początku wiosny do późnej jesieni, pod warunkiem, że jest w miarę ciepła. Tuje potrzebują dość dużo miejsca na swój rozwój i wzrost. Często sadzimy je na żywopłot, więc minimalna odległość powinna wynosić około 40 cm.

Na szczęście tuje nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji, przynajmniej przez pierwsze lata wzrostu. Później należy je jedynie przycinać do odpowiednich rozmiarów.


Jesień w ogrodzie

Sezon jesienny to ostatni gwizdek, aby jeszcze coś posadzić w naszym ogrodzie. Mogą to być tuje, krzewy i rośliny, które przetrwają zimę. Jesień to też czas porządków, nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Suche liście, igły, chwasty- wszystko to trzeba dokładnie wygrabić, ziemię można nawieźć naturalnym nawozem.

Warto też poprzycinać gałęzie i odrosty w naszych krzewach i wyciąć te drzewka, które już nam nie pasują, albo obumarły w czasie lata lub wiosną. Warto tez uzupełnić korę na skarpach i skalniakach oraz sprawdzić szczelność folii przy roślinach ozdobnych.



© 2019 http://www.angielski.wlocl.pl/