w Patarze z I w. Paryżu
Termy ? w starożytnym Rzymie łaźnie publiczne, kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich o określonych godzinach. Wejście do nich było bezpłatne.
Głównymi, funkcjonalnymi częściami term były:
Najstarsze termy z II w. p.n.e., zostały odkopane w Pompejach. Budowanie ich rozpowszechniło się w I w. p.n.e. W tym okresie przeobraziły się w ogromne kompleksy. Do najsłynniejszych należały termy zbudowane przez cesarzy: Tytusa, Domicjana, Karakallę, Dioklecjana, Konstantyna. Budowane były nie tylko w Rzymie ale na terenie całego imperium np. w Patarze z I w., Paryżu i Hierapolis (Pamukkale) z przełomu II i III w., Trewirze z IV w., Aleksandrii
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Termy
Rodzaje saun
Chociaż zwykle sauna jest kojarzona z drewnianym pomieszczeniem wyposażonym tylko w miejsce do siedzenia oraz pełnym specyficznego powietrza, którym użytkownik takiej sauny może się inhalować, to jednak postęp w tej dziedzinie sprawia, że coraz rzadziej taki rodzaj sauny jest wykorzystywany. Istnieją możliwości stworzenia nie tylko sauny fińskiej lub sauny parowej ale także sauny wyposażonej w promieniowanie podczerwone. Opinie na temat tego ostatniego, bardzo nowoczesnego rozwiązania są podzielone, ale wiele osób uważa, że przebywanie w takiej saunie może pomóc na przykład przy dolegliwościach bólowych.
Przydomowe budynki wypoczynkowe
Zazwyczaj oferta sklepów z wyposażeniem takim, jak sauny ogrodowe jest sklasyfikowana na podstawie liczby osób, które mogą przebywać w danym pomieszczeniu. Często także podane są konkretne wymiary, dzięki którym możemy zaplanować, ile przestrzeni potrzebuje nasz przydomowy budynek wypoczynkowy na działce. Wiele osób planuje ustawienie takiego miejsca wypoczynkowego już na etapie projektowania zagospodarowania przestrzeni na działce. Nowoczesne sauny często nie muszą wcale przywodzić na myśl tradycyjnych rozwiązań w tym zakresie, są to po prostu budynki nie zdradzające w żaden sposób swojego charakteru.