Podczas pracy transformatora rzeczywistego, czyli podczas przenoszenia energii z uzwojenia pierwotnego do wtórnego, tracona jest część mocy.Ma to miejsce w rdzeniu transformatora (tzw. straty w żelazie, wynikające z prądów wirowych oraz histerezy magnetycznej przy przemagnesowaniu) oraz w uzwojeniu (tzw.
gdzie: Zależność pomiędzy natężeniami i napięciami wynika z wyżej opisanych zależności i z zasady zachowania energii.W tym przypadku sprowadza się to do równości mocy wejściowej i wyjściowej: Poniższy stosunek: nazywamy przekładnią transformatora. Jeżeli liczba zwojów uzwojenia wtórnego jest mniejsza od liczby zwojów uzwojenia pierwotnego, to indukowane napięcie jest niższe od napięcia pierwotnego, taki transformator nazywa się obniżającym napięcie. Jeżeli liczba zwojów po stronie uzwojenia wtórnego jest większa od liczby zwojów po stronie uzwojenia pierwotnego, to napięcie wtórne jest wyższe od pierwotnego, a taki transformator nazywa się transformatorem podwyższającym napięcie. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego.
Ten zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe zwoje, zwane wtórnymi.