Rządowa dotacja do domów pasywnych - kilka gorzkich uwag
Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).
No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.
Co daje wentylacja
Odpowiednio zrobiona i wykonana wentylacja w domach jest bardzo istotna i tak naprawdę bardzo prosta w swojej istocie. Ogólna zasada jest taka, że należy wprowadzić do domu, czy też mieszkania, odpowiednia ilość świeżego powietrza. Powinna być ona równa ilości usuwanego i zanieczyszczonego powietrza domu.
Niestety często zdarza się, że wentylacje w domach są za mało wydajne, albo zapchane. Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza w domach ogrzewanych piecem opalanym węglem, albo kominkiem. Można problem zredukować często wietrząc cały dom, ale problem pojawia się zimą. Jeżeli podejrzewacie, że w waszym domu wentylacja działa źle- skontaktuj się z jakąś firmą zajmującą się tymi sprawami, pomogą, sprawdza i doradzą.
Co to rekuperacja
Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.
Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.
Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej do nadmuchiwanego powietrza, co zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku (częściowo sytuacja taka ma miejsce w rekuperatorach obrotowych).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator