Przyjmując się do jakiegokolwiek zakładu pracy, musimy przejść odpowiednie szkolenia BHP. BHP - czyli bezpieczeństwo higieny pracy, to bardzo ważny czynnik, który powinien być brany pod uwagę w każdej szanującej się firmie. Bez takiego przeszkolenia, żaden pracownik nie powinien podejmować działań na danym stanowisku. Nawet przy zwykłym obchodzie zakładu, gdzie wydawałoby się, że nic nam się nie stanie, może dojść do zagrożenia. Dlatego też jest to takie ważne. Aby takie szkolenie zostało przeprowadzone prawidłowo, należałoby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości. Bardzo dużo osób prowadzących działalność gospodarczą, decyduje się na zatrudnienie własnych szkoleniowców w tym względzie, licząc na tańsze rozwiązanie. Nie wszystko jednak co tańsze jest dobre. Outsourcing BHP. To rozwiązanie zapobiega niezależność pomiędzy pracodawcą, a szkoleniowcem ponieważ zatrudniamy wówczas osoby do przeprowadzenia tych zajęć z innego zupełnie źródła, a co za tym idzie wykluczamy wszelkie powiązania i mamy pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami.
Outsourcing bhp to dzisiaj usługi, na które istnieje spore zapotrzebowanie. Dlaczego? Otóż, nie ma w tym niczego zadziwiającego, ponieważ szkolenia bhp to ten typ szkoleń, które są najpopularniejsze. I wcale nie chodzi o to, że są one tak ciekawe, ale po prostu - są obowiązkowe dla każdego pracownika. Innymi słowy mówiąc, szkolenia bhp musi nam zapewnić nasz pracodawca, bo takie są po prostu przepisy, a z tymi, jak powszechnie wszystkim wiadomo, nie dyskutuje się. Wprawdzie sam pracownik nie musi zabiegać o to, żeby odbył stosowne szkolenie bhp, bo musi o to zadbać jego pracodawca. Bezpieczeństwo i higiena pracy to kwestie priorytetowe i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Na szczęście na naszym rynku funkcjonuje stosunkowo wiele firm, które na co dzień zajmują się organizacją szkoleń i to o różnym charakterze. Nawiasem mówiąc, znawcy przedmiotu twierdzą, że dobre szkolenie to naprawdę bardzo dobra rzecz. Dzięki takim formom dokształcania gros osób zyskało dodatkowe kompetencje i tym samym poprawiło swoją pozycję na rynku pracy.
Maszynista, Kierownik pociągu, czy też Konduktor. Są to zawody bardzo odpowiedzialne, niosące wiele zagrożeń z tytułu ich wykonywania. Praca kolejarza jest bardzo niewdzięczna. Z tego też tytułu powinni przejść, jak każdy przyjmujący się do swojej pracy odpowiednie szkolenia BHP. Bezpieczeństwo higieny pracy jest najważniejszą kwestią w każdym zakładzie pracy. W tej też sytuacji, trzeba bezwzględnie zadbać o prawidłowość w jego przeprowadzeniu. Aby to zrobić, najlepszym rozwiązaniem w tego typu kwestiach jest outsourcing BHP. Co to jest? To nic innego, jak zatrudnienie osób szkolących z innego źródła, niż nasze własne. Pozwoli to na wyeliminowanie ewentualnych zażyłości pomiędzy szkoleniowcem, pracodawcą, a bezpośrednio biorącym udział w tym przedsięwzięciu pracownikiem. Warto skorzystać z tego typu rozwiązania chociażby dlatego, że będziemy pewni fachowego, a zarazem prawidłowego przeprowadzenia szkolenia. Jeżeli myślimy o bezpiecznym funkcjonowaniu firmy, warto o tym pomyśleć i uniknąć niepotrzebnych problemów.
Każdy pracownik na początku swojej drogi zawodowej w nowej firmie obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska. Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np. seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.
Konieczność przeprowadzana okresowego szkolenia BHP reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Jego celem jest aktualizacja wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy oraz aktualnych przepisów. Nie każdy pracownik musi jednak takie szkolenia przechodzić. Osoby kierujące pracownikami muszą przechodzić takie szkolenia BHP raz na pięć lat. Podobnie pracownicy inżynieryjno-techniczni oraz pracownicy służby BHP. Dla pracowników na stanowiskach robotniczych, gdzie występują szczególne zagrożenia, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia, choćby w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na trzy lata. Pracownicy administracyjno-biurowi powinni przypomnieć sobie reguły BHP przynajmniej raz na sześć lat. Szkolenie kończy się egzaminem, niezależnie od tego, czy było ono w formie elektronicznej, czy kursu. Po zdanym egzaminie wystawiane jest zaświadczenie, które powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika. Możliwy jest także outsourcing BHP czyli przeprowadzenie takiego szkolenia przez firmę zewnętrzną.