Analiza danych w Wikipedii
Analiza danych zastanych ? proces przetwarzania danych w celu uzyskania na ich podstawie użytecznych informacji i wniosków. W zależności od rodzaju danych i stawianych problemów, może to oznaczać użycie metod statystycznych, eksploracyjnych i innych.
Korzystanie z danych zastanych jest przykładem badań niereaktywnych - metod badań zachowań społecznych, które nie wpływają na te zachowania (Babbie 2006).
Dane takie to: dokumenty, archiwa, sprawozdania, kroniki, spisy ludności, księgi parafialne, dzienniki, pamiętniki, blogi internetowe, audio-pamiętniki, archiwa historii mówionej i inne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_danych
Pomoc statystyczna dla ministerstw państwowych
Sprawdzanie statystyk bardzo usprawnia prace różnych branż i ośrodków państwowych. Dlatego na statystyki często spoglądają dyrektorzy placówek medycznych. Dzięki nim mogą poznać dobre i złe strony swojej działalności oraz stworzyć taki system, który będzie bardziej korzystny dla pacjentów.
Z drugiej strony zapoznawanie się ze statystykami pomaga pacjentom w znalezieniu najlepszych dla siebie lekarstw oraz takich ośrodków medycznych, które mogą pochwalić się największymi sukcesami. Na różne statystyki spoglądają też dyrektorzy kuratoriów oświaty, którzy w ten sposób kontrolują pracę placówek oświatowych i mogą zwracać większą uwagę na szkoły potrzebujące wsparcia w jakimś zakresie. Opiniowane statystyk może, w końcu, pomóc poszczególnym ministerstwom w opracowaniu planów rozwoju państwa.
Statystyki do prac naukowych prowadzonych przez politologów
Różne statystyki stają się podstawą prowadzonych prac naukowych, których finalizacją staje się napisanie jakiegoś tekstu naukowego. Ze statystyk korzystają najpierw socjologowie, którzy interesują się tym, w jakich warunkach mieszkaniowych żyją ich respondenci, jakie posiadają wykształcenie i w jakich przedsiębiorstwach pracują.
Podobnymi statystykami, poszerzonymi o ankiety dotyczące poglądów politycznych dysponują politolodzy, którzy czasami wszystkie te kwestie rozpatrują w perspektywie globalnej. Do statystyk mogą sięgać również pedagodzy, którzy tym sposobem dowiadują się, w jakich warunkach żyją ich wychowankowie. Ogólnymi statystykami interesują się, w końcu, przedstawiciele branży medycznej.